Kraków

Dla grup


Jesteś organizatorem wycieczki, poszukujesz przewodnika, który umie poprowadzić grupę i ją zaciekawić. Świetnie trafiłeś mam świetną komunikację zarówno z dziećmi, młodzieżą oraz seniorami. Poniżej przedstawiam kilka przykładów tras. 

Kraków w pigułce do 3 godzin

        Chcesz swoim uczestnikom pokazać w krótkim czasie Kraków. Ta opcja będzie szybka i konkretna. Ma ona na celu przybliżyć uczestnikom historię, architekturę Krakowa. Jest to popularna trasa zwaną Drogą Królewską. Trasę zacząć możemy zacząć od Powiśla, gdzie bezpiecznie można grupę wysadzić z autokaru. Następnie Bulwarami Wiślanami wzdłuż królowej rzek Wisły dochodzimy pod Smoka Wawelskiego, który co jakiś czas zieje ogniem. Następnie udamy się na Zamek Królewski na Wawelu gdzie podziwiać będziemy perłę renesansu – dziedziniec oraz przybliżę historię Katedry pw. śś. Stanisława i Wacława. Następnie zejdziemy do dawnego podgrodzia, ul. Kanoniczą udamy się na plac Marii Magdaleny, gdzie poznamy dwa różne style architektoniczne na bazie kościołów. Kolejny kościół to dzieła Stanisława Wyspiańskiego, a w Collegium Maius przybliżę temat szkolnictwa w Polsce. Na Rynku Głównym skupię się na poszczególnych budynkach: Sukiennice, wieża Ratuszowa, Kościół Mariacki, Kościół św. Wojciecha. Następnie przejdziemy ulicą Floriańska mijając Dom Jana Matejki oraz Jamę Michalika. Naszą przygodę kończyć będziemy tuż za murami miejskimi i Barbakanem, anegdotką dlaczego ta część fortyfikacji ocalała. 

COLLEGIUM MAIUS KRAKÓW

Katedra na Wawelu

Trasę Kraków w Pigułce proponuję rozszerzyć o zwiedzanie Katedry Wawelskiej. Jest to miejsce koronacji, ślubów, pogrzebów królów. Było to miejsce świętowania zwycięskich bitew. Także tutaj pochowani są ważni dla Polski świeci – Jadwiga oraz Stanisław ze Szczepanowa. Także udamy się na wieżę Zygmuntowską gdzie uczestnikom przybliżę historię dzwonu Zygmunta odlanego w roku. Zwiedzenie katedry zakończymy na kryptach gdzie pochowani są zarówno królowie m.in. Jan III Sobieski czy bohaterowie narodowi jak Tadeusz Kościuszko.

Czas zwiedzania 1 godzina. 
Wawel Kraków Zamek

Muzeum Rynku Podziemnego

     Na początku wieku XX przeprowadzono renowację nawierzchni Rynku Głównego co doprowadziło do odkrycia wielu skarbów w ziemi, które postanowiono zaprezentować w 4 metry pod ziemią. 

Wycieczka ta ma na celu przybliżyć uczestnikom życie średniowiecznego Krakowa na tle historycznym, ekonomicznym czy geograficznym. Poruszone zostaną kwestie związane z komunikacją, handlem. Przekonać się będzie można jak ludzie żyli w odległych czasach i czy tak bardzo się różnią zabawki dzieci od tych współczesnych. 

Muzeum jest interaktywne z pewnością każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Artefakty to m.in. kotewka, kaptorga czy rekonstrukcje chat drewnianych. 

Czas zwiedzania: 75 minut

Rynek Podziemny

Fabryka 'Emalia' Oskara Schindlera

Muzeum to znajduje się w dawnym budynku administracyjnym byłej fabryki naczyń emaliowanych. W muzeum tym na próżno szukać ogromnej hali produkcyjnej czy maszyn przemysłowych. Wystawa ta poświęcona jest życiu zwykłego krakowianina podczas niemieckiej okupacji w okresie II Wojny Światowej. 

Uczestnikom przybliża się historię tuż przed wybuchem II Wojny Światowej. Jednak prócz historii, dat w tym muzeum chcemy odwołać się do uczuć jakie mogły panować jeszcze w wakacje roku 1939 a potem w okresie okupacji.  Z jednej strony panował strach o życie a z drugiej strony ludzie też się zakochiwali, zakładali rodziny. 

Czas zwiedzania: 90 minut

Fabryka OskaR sCHINDLER

APTEKA POD ORŁEM

Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim to muzeum poświęcone historii okupowanego Krakowa podczas II Wojny Światowej. Ten magister farmacji za swoja pomoc innym został odznaczony Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Muzeum to swoją formą zawiązuje do getta pod względem skrytek, w których są ukryte losy ludzi przesiedlonych w roku 1941 na teren Podgórza. Wystawa ta ma przybliżyć uczestnikom także jak Pankiewicz pomagał Żydom narażając swoje życie. 

Czas trwania oprowadzania: 40 minut

PLAC BOHATERÓW GETTA PANKIEWICZ

KL PLASZOW

Obóz w Plaszowie początkowo założony w roku 1942 jako obóz pracy a w roku 1944 został przekształcony na obóz koncentracyjny. Powstał on m.in. na dwóch żydowskich cmentarzach. Osadzano w nich głównie więźniów polskich i żydowskich. Skala ludobójstwa, nie jest znana, szacuje się że zmarło tutaj około 5 tysięcy więźniów. Najbardziej znanym komendantem obozu z pewnością był Amon Goth. 

Wycieczka ma na celu przybliżyć uczestnikom historię II Wojny Światowej na terenie Krakowa. Zwiedzanie w całości odbywa się na terenie otwartym, jest to dość trudna tematyka a dodatkowo obóz został zrównany z ziemią i obecnie ładne miejsce, zielone ale z smutną historią.

Czas zwiedzanie: 2h

kl plaszow

OJCOWKI PARK NARODOWY

Jest to najmniejszy Park Narodowy w Polsce, zlokalizowany w niedalekiej odległości od Krakowa. Kiedyś nazywany polską Szwajcarią słynąca z uzdrowiska zarówno ciała i duszy. Dziś warto wybrać się zarówno dla widoków przepięknych ostańców, jaskiń, gdzie dwie są dostępne do zwiedzania, zamków czy w końcu ustawioną przez samego Mefistofelesa Maczugę Herkulesa. Proponuję wszystko zakończyć smacznym wędzonym bądź smażonym pstrągiem ojcowskim.

Plan zwiedzania:
Zamek Pieskowa Skała – Maczuga Herkulesa -> przejazd do Ojcowa – zwiedzanie Zamku kazimierzowskiego – Muzeum Przyrodnicze – przejście trasą widokową do Jaskini Łokietka (zwiedzanie) – zejście do podnóża Bramy Krakowskiej – czary mary nad Żródełkiem Miłości – opis pracy archeologa – powrót 

Czas trwania wycieczki: 4h

Przewodnik po Krakowie OJCOWSKI PARK NARODOWY

× WhatsApp