Kraków

Dla rodzin


Zwiedzanie skierowane do Rodzin

Wybierasz się wraz z rodziną bądź znajomymi do Krakowa. Chcesz poznać historię jak i atmosferę Krakowa. Trafiłeś idealnie!  Ja jako przewodniczka i rodowita krakowianka pokaże Ci Kraków oczami turysty jak i mieszkańca. 

Poniżej przedstawiam kilka propozycji. Masz swoje zachcianki – super ! Skontaktuj się ze mną a ja przygotuję szlak szyty dla Ciebie na miarę. 🙂

 

Kraków w pigułce: do 3 godzin

Trasa ta ma na celu pokazać Kraków w pigułce na szlaku Drogi Królewskiej.  Zaczynamy od osady, która nigdy nie dostała pozwolenia na posiadanie murów miejskich czyli dawnej Florencji późniejszy Kleparz. Miniemy pomnik poświęcony najważniejszej bitwie średniowiecznej na terenie Europy. Następnie po omówieniu m.in. Barbakanu sforsujemy bramę Floriańską i dostaniemy się do średniowiecznego Krakowa. A tam już nas fantazja poniesie. Dowiemy się gdzie mieszkał Jan Matejko, dlaczego nasze gołębie są szare, jak wygląda lajkonik. Zajrzymy również do Studium Generale i dowiemy się ile zarabiał w XIV wieku profesor. Poznamy dzieła Stanisława Wyspiańskiego. Na ulicy Kanoniczej porównamy dwa style architektoniczne Naszą wycieczkę zakończymy u podnóża Wawelu.

Trasa: Plac Matejki – Pomnik Grunwaldzki – Akademia Sztuk Pięknych – Mury Obronne – ul. Floriańska – Rynek Główny – Sukiennice – Collegium Maius – Kościół św. Franciszka z Asyżu – ul. Kanonicza – Kościół śś. Piotra i Pawła – Kościół św. Andrzeja – Dom Jana Długosza

sukiennice krakow przewodnik
Widok Z Wieży Mariackiej

Trasa dla Wytrwałych: do 7 godzin

Trasa ta kierowana jest do osób, które chcę poświęcić cały dzień na poznawanie Grodu Kraka. Zaczynam około godziny 10.30 na Placu Jana Matejki, gdzie rozpoczyna się Droga Królewska, która jest opisana powyżej. Poznajecie wtedy historię Florencji, Akademii Sztuk Pięknych oraz Pomnik Grunwaldzki. Mijamy mury obronne Krakowa, ulicą Floriańską zmierzamy do największego rynku w Europie średniowiecznej. na godzinę 11.50 zasiadamy w ławach kościoła Mariackiego i oglądamy moment otwarcia największego dzieła Wita Stwosza – ołtarza a o 12.00 z wieży mariackiej wysłuchamy hejnału, który w pewnym momencie się urywa – dlaczego? Opowiem Wam na miejscu :), a kto będzie niegrzeczny zakuję w kuny. Następnie udamy się do Collegium Maius, gdzie poznacie historię szkolnictwa a także zobaczycie zegar bijący o godzinie 13.00. W kolejnym miejscu poznacie dzieła Stanisława Wyspiańskiego, naszego krakowskiego artystę o bujnym życiorysie. W między czasie proponuję Wam usiąść na spokojnie i posilić się dobrym obiadkiem ;). Ulicą, która moim skromnym zdaniem jest bardzo urokliwa podejdziemy pod sam Zamek Królewski. A mając jeszcze dużo siły zwiedzimy Katedrę na Wawelu, dotkniemy lewą ręką od serca, do serca Dzwonu Zygmunta i pomyślimy życzenie a na renesansowym dziedzińcu koniecznie strzelicie sobie foteczkę 🙂 Udamy się na punkt widokowy, gdzie pokażę Wam nasz ostatni przystanek Kopiec Kościuszki. Tam udamy się już zorganizowanym transportem. Oprócz widoków z kopca, w muzeum poznacie historię Tadeusza Kościuszki i  dlaczego wyprzedził swoją epokę. 

krakow przewodnik zwiedzanie kopiec kraka
Widok z Kopca Kraka

Trasa dla Nienasyconych: 2 dni

Trasa ta w pierwszym dniu zawiera Trasę dla Wytrwałych. W pierwszym dniu możemy trochę zmodyfikować trasę i dodać zwiedzanie Muzeum Rynku Podziemnego. Miejsce to przeniesie nas w czasie o kilka stuleci. Poznamy średniowieczny Kraków od podszewki, a były to lata barwne i pełne rozwoju. 

Drugiego dnia zmienimy lokalizację i udamy się do innego średniowiecznego miasta ,a mam tutaj na myśli Kazimierz. Miasto założone w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Od XV wieku jest to obszar zamieszkiwany przez Żydów i na ich kulturze się skupię. Zwiedzimy jedną synagogę, zobaczycie jak wygląda bima oraz czym się różni cmentarz żydowski od chrześcijańskiego. Z pewnością jest to miejsce gdzie można poznać atmosferę Krakowa. Następnie udamy się na drugą stronę Wisły, na Stare Podgórze. Miasto to powstało w przeciwwadze do Krakowa. W swoim założeniu miał być samo wystarczalne. W czasie II Wojny Światowej został na części Podgórza wyznaczony obszar getta. Poznamy historię Holocaustu, Tadeusza Pankiewicza, zwiedzimy Fabrykę Schindlera. Historia i życie toczy się wciąż, pomimo smutnej historii Podgórza przezywa swój renesans. Jest to dzielnica rozwijając się pod każdym względem a i artystycznie też. Także pokaże Wam murale poświęcone m.in. końcu świata czy dorobku Lema. Drugi dzień to około 5 h zwiedzania

Chcesz więcej???

Rynek Podziemny
Makieta średniowiecznego Krakowa

Muzeum Rynku Podziemnego

Muzeum to swoje wrota otwarło dla zwiedzających w 2010 roku. Jest ono efektem prowadzonych w wcześniejszych latach prac archeologicznych na płycie Rynku Głównego. W tym niesamowitym miejscu będą chciała Wam przedstawić historię średniowiecznego miasta ale i artefakty, które zostały tutaj odnalezione. Przybliżę Wam życie codzienne od wieku X po XV wiek. Waszym oczom ukarze się zarówno XIII wieczne drewniane krawężniki jak i pozostałości po spalonej osadzie. Jest to bardzo nowoczesne muzeum i każdy znajdzie coś tutaj dla siebie. 

Czas zwiedzania: 75 minut

Katedra na Wawelu
Katedra na Wawelu

Katedra na Wawelu

Katedra pw. św. Stanisława i św. Wacława.  Jest to z pewnością jeden z najważniejszych kościół w Krakowie i nie tylko. W jednym miejscu możemy poznać historię Polski. Do Katedry prowadzą XIV-wieczne drzwi, z emblematem literki K – a dlaczego K, to Wam odpowiem przy zwiedzaniu. Miejsce to było przeznaczone m.in. do ślubów czy koronacji królewskich, ale także miejsce wiecznego spoczynku królów czy bohaterów narodowych. A i wyjdziemy na wieże zygmuntowską, gdzie lewą ręka od serca dotkniemy serca dzwonu i w myślach wypowiemy nasze życzenie.

Czas zwiedzania: 1h

synagoga kazimierz
Synagoga Temple

Żydowski Kazimierz

Kraków od zawsze był miastem wielokulturowym. Dużą populację u nas stanowili Żydzi. Od XV wieku zamieszkiwali oni żydowską część na Kazimierzu, kiedyś odrębne miasto dziś popularna część Krakowa. Kultura żydowska jest bardzo interesującym zagadnieniem. Jeżeli interesuje Was koszerność, cechy ubioru, jakie funkcje ma synagoga, co to jest bima, to myślę, że jest to dobry wybór.

Czas zwiedzania: 2h

nowa huta
Osiedle Centrum C

NOWA HUTA

A może chcecie zwiedzić coś współczesnego? Nowa Huta było to założenie budowane po II Wojnie Światowej, jako miasto przeciwstawne do Krakowa – miasta artystów. Nowa Huta w swoim założeniu miała być miastem robotniczym, bez Boga, na dziś jest to jedna z dzielnic, Jest to bardzo interesujące założenie architektoniczne. A gdzie pośród bloków można znaleźć czołg, albo zjeść coś dobrego w Barze Mlecznym tylko w Hucie 🙂

Czas zwiedzania: 3h z transportem

https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url
Brama zamkowa w Ojcowie

Ojcowski Park Narodowy

Kraków jest pięknym miastem ale czasem i można się udać na łono natury. Polecam Ojcowski Park Narodowy to piękne miejsce zwane kiedyś Małą Szwajcarią. Niegdyś uzdrowisko zarówno ciała jak i duszy. Miejsce pięknych widoków ostańców czy jaskiń m.in. Łokietka. 

Zwiedzanie najmniejszego parku narodowego polecam wraz z transportem. Na trasie zajedziemy do Pieskowej Skały pod Maczugę Herkulesa, następne udamy się do Ojcowa. Tam będą chciała Wam pokazać zamek kazimierzowski, który należy do Szlaku Orlich Gniazd. W muzeum przyrodniczym ukaże się Wam to co czasem w parku jest nieuchwytne m.in. borsuki. Spacerkiem przejdziemy pod Jaskinię Łokietka bądź Ciemną. Przy Bramie Krakowskiej zadbamy o to żeby nie było końca świata – a jak to się dowiecie na miejscu. Zwiedzanie zakończymy nad Źródełkiem Miłości 

Czas zwiedzania wraz z przejazdem około 7 h

× WhatsApp